Yazmak en iyi dostummuş meğer

Günümüzde 7'den 70'e en çok muhtaç olunan ihtiyaç, şüphesiz, düşünce ve fikir alışverişinde bulunabileceğiniz bir arkadaş, dosttur. Ve bu tür arkadaşlıklar herkese pek nasip olmaz. Karşınızdaki muhabbet edebileceğiniz kişi sizin aslında psikoloğunuzdur. Konuşursunuz, fikrinizi söylersiniz, onay alırsınız, eleştiri alırsınız, bakış açınız değişir. Bu da insanda benlik hissiyatını geliştiriyor. Çünkü kişinin düşünce ve fikirlerini karşısındaki kişiye aktarması ve dinlendiğini, saygı duyulduğunu anlaması bu gelişimin can damarıdır. Ayrıca öz güvenide geliştirir. Bazen ya da çoğu zaman bu ilişkiler kısa sürüyor. Kimseyi kötülediğimiz yok tabiki de. Mükemmel uyum yoktur, kişinin kendine en idealini bulması biraz şans ve kumardır. Kumardır, çünkü bazen en ideali kesip attıklarımız olabilir. Ki bu bilince sahip olan bir kişi bu riski göze alacaktır ve yoluna devam edecektir. Sonuç olarak muhabbet ihtiyacının uzun vadeli giderilebilir olmasının olasılığının oldukça düşük olduğunu anlamamız bu paragrafın özeti olacaktır.

"Muhabbet baldan tatlıdır." tamam ama bu bal değerli bir bal, her yerde bulunmaz. Bu durumda ikinci bir alternatif olan yazı yazmak imdadınıza yetişecektir. Daha yeni yeni başlamışken yazmaya, etkilerini çok çabuk gördüm demek yanlış olmayacaktır. Hani paylaşmak istediğiniz düşünceler vardır da o düşüncelerinize karşılık verecek veya ilgi duyan birisi olmadığı için içinize atarsınız ya, işte yazı iç deponuzu boşaltmada çok iyi bir dinleyicidir bu noktada. Böylelikle zihninizin dinginleşmesini sağlar.

Gelmiş geçmiş en önemli icat olan yazı, belkide bu yüzden geliştirildi. Şöyle bir düşünün; geçmiştesiniz, ilk insanlardan. Dil gelişmemiş, çıkarılan sesler manasız. Çünkü belli bir referans noktası yok. Siz 'asd' diyorsunuz, bir başkası 'yuiop' diyor. Bu iki farklı ses nasıl buluşacakki birbiri ile de anlam kazanacak? Basit olarak parmağınızla, elinizle, kolunuz ile veya diğer uzuvlarınız ile işaret edersiniz. Uzun vadede işaretler, sesiniz ile bağdaşır ve sese görsel anlam kazandırırsınız. Daha sonra bu işaretleri kaydetmek bir referans noktası oluşturur. Bu referans noktası ise 'yazı' dır.

Gördüğünüz üzere yazı aslında en temel muhabbet aracı. Evet, sizin aslında çok ideal bir dostunuz var. Sizi istediğiniz zaman dinleyen, empati yaptıran, size karşı ciddi olan bir dost. Net ve kesin. Düşüncelerinizi tekrardan göz filtresinden geçiren, düşüncelerize simulasyon yaptıran bu dost, benlik bilincini insani dost kadar hatta daha fazlasını aşılayacaktır size.

Bu yazımıda burada noktalarken, insanın ikili ilişkilerde yazıyı örnek alması gerektiği düşüncemi sizinle paylaşmak istiyorum.

30.03.2018
Erkan ÇAVUŞ