Yanlış mutluluk arayışı

Merhaba, Cehalet köşesi takipçileri; bugün insanlar üzerinde gözlemlediğim bazı noktalar kısacası tespit edebildiğim noktaları biraz kaleme alıp, biraz eleştirip, biraz da sorgulayacağım. Bu konu başlığı ile beraber kafama estikçe yeni yeni konular üzerinde parmaklarımı konuşturmayı düşünüyorum. Biraz açalım; düşüncemin konuşturduğu parmaklarımı konuşturmayı düşünüyorum.
Düşünürlerin de bildiği gibi yüz yıllardır süre gelen bir gelenek var. Nedir bu gelenek diye soruyordur merak edenler. Ufaktan bir giriş yapalım öyleyse.


Şöyle bir bakıyorumda çevreme, çok gereksiz şeylere mutluluk demişiz. Yıllarımızı harcayıp elde ettiğimiz mesleğimize, mesleğimizden kazandığımız paraya, parayı bulduktan sonraki evlenmeye, ev-araba almaya, evlendikten sonra çocuk yapmaya, çocukların büyüyüp meslek sahibi olmalarına, evlenmelerine, torun sevmeye. Bu dayatma neden? Bu kısır döngüyü yaşamak için mi geldik sizce dünyaya?


Bir başka örnek verelim, farklı bir bakış açısı; birine aşık olmak. Devam edelim buraya kadar cümle güzel. Bir insan başka bir insana neden aşık olur? Ne bulur onda? Yoksa bu aşıklık objesi kişinin küçük yaşlarda büyüklerinden gördüğü bir özenti midir? Her ne kadar kendine yıllar boyu yalan söyleyebilse dahi! Anlaşılmadı mı? Detaylar geliyor; karşındaki insanın nesine aşık oldun? Gözüne? Kaşına? Sözlerine? Yürüyüşüne? Yüzüne? Kilosuna? Boyuna? İç güzelliğine?(Güldürmeyin beni). Seni karşındaki insana aşık olmaya iten şey nedir? Başkaları üzerindeki tatmin duygunu giderebilecek birisini bulmuş olman mı? Bu amaç ile karşındaki insana verdiğin değeri söyleyeyim ben sana; sıfır(0). Yoksa yukarıda bahsettiğimiz insanoğlu senaryosunun temelinde bu mu var? Başkalarına karşı karakterlilik tasladığımız kişiliğimizin derin diplerinde bir çıkar kokusu almıyor musunuz? Bütün bu teferruatlar mı bizi mutlu eden?


Sıkıntı, stres altında geçirdiğiniz yıllarınız için başkalarının gözünü boyamak mıdır sizi mutlu eden şey? Sizce değer mi buna? Bence bunların hiçbiri mutluluk değil. Bence mutluluk özgürlüktür. Eğer sen hayattaki her kararı kendin hür ve özgür iraden ile verebiliyorsan bence senden mutlusu yoktur. A kişisi ile yarışmak, B kişisinin gittiği yolu kendi hür yolun zannetmek seni mutlu etmeyecektir. Çünkü sen dünyaya hiçbir insan ile aynı koşul veya şartlarda veya zamanda gelmedin. Sen, sen olduğun için değerlisin. Bırak başkalarının mutlu gibi göründüğü yolunu yol edinmeyi. Kendi yolun için, kendi mutluluğun için sadece kendin karar ver. İyiye de kötüyede. Yanlışa da doğruyada.
Artık dayatmaların akışından çık ve kendi içinden geleni yap, hisset, mutlu ol. Tamam araban olacaksa, araban olsun. Para ise para, statü ise statü. Ama bütün bunları sadece sen istediğin için yap. Eğer seni mutlu edecek olan sokaktan kağıt toplamak ise onu yap. Bırak iyi bir şirkette dolgun bir maaş ile çalışma hayalini kurmayı. O seni mutlu etmeyecektir.


Üstüne basa basa tekrar söylemek istiyorum; içinden gelen senin mutluluk kaynağındır. Bu kaynağı kurutacak yarışlara girme. Kimsenin kurutmasına izin verme!


13.03.2018

Erkan ÇAVUŞ