Orta çağda yaşamaktır amaç

İnsanlığın bu günü öyle itici ki her şeyden uzaklaşmak istiyor insan. Her bağımlılıktan, stresten, yarış içinde olmaktan, bizi biz yapan isteklerimizin ikinci plana düşmesinden. 

Ne güzel olurdu değil mi? Orta çağdasınız, gece vakti dışarı çıkmışsınız, sessizliğin ortasında, meşale ateşinin ışığında, yalın sokaklarda yürüyorsunuz. Hele ki o anlarda benliğinizin harcını sağlamlaştıracak kuş sesleri... Sadece o betimlenmiş anda yürümek insana ne kadar huzur verebilir bir düşünün. 

Gündüzü ayrı bir güzel olmaz mı  orta çağın? Yapmanız gereken sadece günlük besininizi çıkaracak kadar çalışmak, derme çatma ama size kafi bir evde ihtiyacınız ne olabilir ki başka? Kış için odun mu lazım? Ne güzel, git ormana topla odunlarını. Yorulduysan otur dinlen, doğayı dinle, yaslan bir ağaca, gözlerini de kapat, sadece dinle. 

Huzurun sesini dinle. O dinginlikteki bir beynin nasıl sağlam ve dingin olduğunu düşün. O ortamda neler düşünürsünüz neler? Çünkü beyninizi her gün düşünceye aç bırakıyorsunuz o sessiz ve huzurlu anlarda, sizin suçunuz yok yetemiyorsunuz o dingin ortamın gücüne. 

İnsanlar bugün neye muhtaç? Neden hafta sonunu iple çekiyorlar? Tatilleri aylar öncesinden ayarlıyorlar. Neden insanlık kendini bu şekilde doldurmuş? Ne gerek var? Sonun belli olduğu bu dünyada yürümek yerine, bazen  durmak yerine neden koşmak tercih ediliyor? 

İnsanın fıtratında tam olarak ne var? Zirvede olmak? Zirveye koşmak? Güç olmak? Yönetmek? Birşeyin farkına vardınız mı? İnsan neden güç olmak, yönetmek, koşmak ister? Kendinin kontrol edebileceği bir dünya yaratmak için mi? Peki neden bunu istesin? Özgür olmak için? Ya da dur, hayalini kurduğu, yukarıda bahsettiğim orta çağ ütopyasına ulaşmak için mi bütün bunlar? Bu noktada gelecekten geçmişe koşmak ne kadar mantıklı bir eylem? 

İnsan, koşmaktan, yürümeyi öğrenmeli artık. Gelecekten geçmişe koşacağına, şimdiden geleceğe yürü! Anı yaşa. Orta çağında kalabildiğin kadar fazla kal.

  

13.03.2018

Erkan ÇAVUŞ