Kölelerin hayali

Kölelerin hayali adlı bu yazımda, bilginin peşinden koşanlar ile koşmayanlar arasındaki an geçtikçe artan mesafeyi ve bunun sonuçları hakkında biraz düşüncelerimi, sezgilerimi paylaşmak istiyorum.

Bilginiz üzere insan meraklı, keşfedebilen, aklını geliştirebilen bir varlık. Ve bunlar için gerekli enerjiyi doğa üstü bir güçle sağlıyor. Bu açık ve net. Ama günümüzde çoğu insan bu enerjiyi sıradan, basit şeylere yönlendiriyor. İster inanın ister inanmayın ama bu durum dünyayı görünmez bir kölelik sistemine sürüklüyor.

Yani bu, şu demek; sen sana verilen aylık aptal rakamlar ile bilgi üretenlerin kölesi oluyorsun. Ve bilgi üretenler için bir maaş kavramı yok. Onlar yaşarlar, heyecan duyarlar, heyecanlarının peşinden koşarlar. Sen araba almak için yıllarca çalışırsın, onların düşündüğü ise "ben şunu yapmaya gidiyorum" dur. Onlar için kölelerin ulaşamayacakları şeyler bir arzudur. Çünkü onlar değerlidir. Onlar üretmenin temel taşını oluşturanlardır.

Dünyanın teknoloji ile yoğurulduğu şu yüzyılda görüyoruzki muazzam bir hız var. Nano, hatta piko mertebesinde inceleme yapabiliyor insanlık, daha üst mertebeleri algılayabiliyor, sezebiliyor, düşünebiliyor. Biz köleler ise ev almayı, araba almayı, evlenmeyi, işe girmeyi hayal ediyoruz. Farkında olmadan ben köle olmak istiyorum diye avazımız çıktığınca bağırıyoruz. Çoğu meslekler önümüzdeki 50 yıl içerisinde yok olacak. Bu kesin. Memur, asker, çiftçi, şoför, işçi, operatör... Kısacası insanın bilgisayar olarak çalıştığı meslekler.

Bilgisayar ise aptal bir makinedir. Aptal teknolojik bilgisayarlar, aptal biyolojik bilgisayarlardan daha kabiliyetlidir.

Bilgi üreten mesleklerin günlük ihtiyaçları için, aşçılık mesleği ilelebet ayakta duracaktır. Bilgi üretecekleri eğiten öğretmenler ayakta duracaktır.

Eğer aptal insanlığın içindeki aptalların aptalı çıkıp savaş çıkarmaz ise gelecek 150 yılın sonunda köleler fare gibi bir çarka konacak ve temiz enerji üretmek için koşup duracaklar. Çünkü bilgi üretmeyen insanın en verimli olduğu yer o çark olacaktır. O farelerin o zamanki hayali şu olacak; "ekmek arası peynir".

Erkek ve kadın köleler boşuna heveslenmeyin. Bilgi üreten kadınlar ile erkekler 150 yıl sonra hayat arkadaşı olarak birbirlerini tercih edecekler. Çıt çıkmasın, dönmeye devam.

Sen hafta sonunu iple çekmeye devam et, memurluk hayali kurmaya devam et, başkalarının istediği kişiliğe bürünmeye devam et, gelecek varya gelecek, hani şu gelecek olan, ezip geçecek.

Bilgiyi, üretmeyi, ikinci plana atanlar, aptal insanlık için en iyi yönetim biçimi olan demokrasinin gölgesine sığınmaya devam etsin. Bilgi, yıldırım olup o ağaca düşmek için enerji depoluyor.

Duyduğunuz o ses g*t gürültüsü değil!

Erkan ÇAVUŞ
09.11.2018