Issızlığın cazibesi

Çocukluğumda bu şehvetin bağımlısıydım. O yüzden bir kaç şey söyleyebilirim bu şehvet hakkında. Şu sıralar halen daha etkili ama kontrol edilebilir bir şekilde etkili.

Hayallerimin büyük bir kısmını ıssızlık içerisinde ete kemiğe büründürdüm. Issızlığın o derin gücü kalbimde o kadar çok heyecan yaratıyordu ki bağımlılığım bu heyecana idi. Bazen o ıssızlıkta sadece ben vardım, bazen ise çocukluk aşklarım. Bir macera düşüncesiydi yalnız olmadığım ıssızlık. Hiç kimse yok sadece siz ve aşkınız var, bütün duygular en derinde. Hisleriniz kaynarcasına taşıyor kabından. Aşkınızla sessizlik içerisinde ıssızlığın verdiği rahatlık ile coşkunuzu katlıyorsunuz. Hayal olmaktan bazen çıkıyor, kaptırıyorsunuz kendinizi. Asıl olan sizi hissettikçe mutluluğunuz artıyor. Bütün çirkinlikleri bir kenera bırakıp, gönülden yaşıyorsunuz hayalinizde.

Yalnız olduğunuz ıssızlıkta ise hareketsiz bir şekilde ufka bakıyorsunuz. Şuan bile gözümün önünden geçti ve aynı heyecanı saniyelikte olsa yine yaşadım. Bir düşünün, hiç kimse yok. Sadece siz varsınız. Bu yer bu dünya olabilir ya da en mükemmeli bir uzay olabilir. Umarsızca uzayda yalnız bir şekilde seyehat ettiğinizi bir düşünün. Genel manada karanlık, müthiş kozmik manzara ve tam manasıyla sessizlik, ıssızlık. Nereye, ne zaman gideceğiniz belli değil, sadece yol alıyorsunuz. Ortam ne kadar güçlü değil mi? Bu anlatmaya çalıştığım birkaç defa izlediğim bir filmdeki kesitti, hayalimi tuvale resmeden bir kesit. İsmi, yanlış hatırlamıyorsam "Uzay yolcuları(Passengers)" idi. O sahne o kadar güçlüydü ki o an bir seçenek sunsalar; dünyada her şeyin olacak ya da o sahne senin için gerçek olacak diye sorgusuz sualsiz ikincisini seçerim.

Issızlık enerji kaynağı bence. Bencesi benim için öyle. Belirsiz kısmı herkes için olmayabileceği olasılığı. Bu olasılık çok düşük olsa gerek. İnsan ve ıssızlık, birbirinden uzakta yaşayan iki sevgili gibi sürekli birbirini arzuluyor. Issızlıkta insan kendini benimsiyor, konuşuyor, terapi görüyor. Çoğu zaman susuyor. O ıssızlıktaki hayalleri, düşünceleri masaj yapıyor ruhuna.

Issızlık artık lüks. Hayali ile yetinebilirsiniz. Dünya sikkeniz varsa Mars'a gidecek ilk kafilede yer alın. İndiğinizde kafileden ayrı bir kaç yıl yolculuk yapın. Sonra ıssızlık şehvetiyle bir ömür mutlu olun.

Erkan ÇAVUŞ
06.07.2019