İki kutsal şey

İnsanlar için mesafe bir ihtiyaçtır. Bu mesafe her yönüyle algılansın. Kısacası maddi ve manevi. Fiziksel anlamda, duygusal anlamda. Herhangi iki insanın uzun vadeli bir ortak noktası mantıken olamaz. Bu imkasız. İnsanların farklı olduğu kuralına ters.

Peki ortak payda nasıl oluşuyor uzun vadede derseniz; konu başlığına ufak bir giriş yapalım.

Uzun vadeli ortaklık bu iki kutsal şey yani saygı ve güvenden geçiyor. Bu iki kutsal, bireyin özü için evrensel bir koruma sağlıyor. Bu şekilde birey kendini güvende hissediyor. Çünkü kırmızı çizgileri karşıdaki tarafından korunuyor. Bireyimizde başkası için bu çizgileri muhafaza ediyor. Böylelikle farklılıklar, bu iki kutsaldan güç alarak ortak paydada buluşuyorlar. Ama unutmayalım, bu iki kutsal birlikte olmalı, eşit olmalı. Aksi takdirde payda oluşmaz.

Sosyallikte bu iki kutsal, merkez alınmadığı zaman yani diğer gereksiz görüntülerle doldurulduğunda, tarafların zarar görmesi kaçınılmazdır. Dikkat ettiyseniz sevgiden hiç bahsetmedik. Çünkü bu iki kutsalsız oluştuğu, olduğu sanılan sevgi sadece yanılsamadır. Baş köşeye sevgiyi koyduğunuz taktirde benliğinizi esir etmiş olursunuz. Sevginin fedakarlık terimini kullanılmaya(üzerine çıkıp çiğnenmek) açık tutyorsunuz demektir. Bu güvenliksiz açık kapıyı gören sömürücülerin gözünde aptal bir kişiliğe bürünür ve eşekleştirilirsiniz. O kadar usta olan sömürücüler vardır ki, gerçekten aptalsanız bir ömür boyu uyutur sizi.

Sevgi ve diğer iyi olarak görülen insansı duygular her zaman bu iki kutsaldan(Saygı ve güven) sonra gelmelidir. Bir nevi bu ikili motor yağı olarak adlandırılabilir. Farklı iki dişli sistemin olası hata payları sonucu birbirine zarar verme olasılığını minimize eden bir gereç. Zorunluluk. Çünkü insanlar farklıdır. Bu farklılıkların arasındaki koruyucu olan yağımız ise saygı ve güvendir.

Mutluluğun formulü artık bulunduğuna göre sıra uygulamaya geldi demektir. Bu kutsal ikili ana yasanın birinci maddesi olarak her bireyin resmi gazetesinde yayınlanmalıdır.

Yayınlanmıştır!

Erkan ÇAVUŞ

18.07.2018