Cesaret isteyen tat

Bu ağırlık gerçek olan ağırlıktır. Zıtlıkların bir arada bütün olduğu bir tat. Düşünün ki acınız o kadar büyük ki, o kadar derin ki, sineniz yanıyor. O kadar çok yoğun ve hoş duygular içindesiniz ki sineniz buz tutuyor. İşte bu ikisinin kesiştiği noktadaki açığa çıkan közdür gözyaşı. Susarsın, ortamın büyüsüne zarar vermek istemezsin. Kaybolmuşluklar içinde, hissedersin. Dinlersin...

Bu duygu yoğunluğu en güzel uyuşturucu biliyor musunuz? En değerli hazinedir. Yaşadığını hissettirir. Tutarsın kaynayan damlalarını, boşa akıtmazsın. Lezzetini bilirsin. Gerçeği görürsün, en temel gıdan, piramitin en alt tabakası; ne yalın sevgi, ne yalın aşk. İkisinin ortası, bunun adı adanmışlık. Her şeyi kenera bırakmak bunun adı. Asılı görmek, heyecanın magmasına ulaşmak. Gözün kapalı güvenmek, okyanusta yürümek.

İşte yaşamamız gereken yer burası. Her gün arşa çıkabileceğimiz, gücümüzü bu zıtlığın birleşme noktasından alacağımız, zamanın sonsuz olduğu ve o ekşi duyguyu tadıp sarhoş olacağımız yer burası.

Hissettiğiniz tek şey anlarla sınırlı. Ama o kadar güçlü ki hayat sürenizin dolmasına an kala bile o tattığınız duygunun lezzeti halen damaklarınızda kalır. O an bir an için sonsuz olur o son anda bile.

Eğer o iki zıtlıktan biri olmasa yani sadece acı olsa yüreğinizi söküp atmak istersiniz. O iki şeyden biri o tarifi zor, sarhoş eden duygu olsa, bir daha uyanamazsınız. Öyle bünyeler vardır ki şu betimlemeye çalıştım duygunun resmini göstersem, göstermeye çalışsam cesaret edemez bakmaya. Çünkü o tablobun saçtığı parlaklık eritir gözleri, buhar eder.

Bu bahsettiğime ulaşmak isteyenler, gerçek manada tatmak isteyenler; gönlünüzün götürdüğü yöne gidin. Baştan uyarayım, bu yön tek yöndür, geri dönerseniz can bedenden çıkıncaya kadar her an göğsünüze hançer saplanırmışçasına acı çekersiniz. Sonsuzluğun içinde sonsuzluğun duygularıyla yaşamaya cesaretiniz varsa bu yola girin. Mutluluğun sağır olmadığı bir yol burası, bu yoldaki mutluluğa alışmak için süre verilmeyecek sana. Bu yüzden sıkılmayacaksın.

Mutlu olmaya cesaretin var mı?

Erkan ÇAVUŞ
08.03.2019