Çemberliler; asil soyluların topluluğu

Eğer şansınız iyi değilse ve çemberin dışındaysanız siz aykırısınız. Derler ya; insanın kaderi doğuştan iyi olmalı diye...

Bu asil soyluların az buçuk dışında olanlanlar(çemberin hemen dışında) hayatlarının büyük bir bölümünü çalışarak, eziyet çekerek o çembere girmek için çabalarlar. Bunu başardıklarında kendilerini asil hissederler. Ama o çemberin içindekilerin(doğuştan asil olanlar) kölesi olmaktan ileriye gidemezler. Ve o çemberin içinde ama en kenarında yaşayabilirler ancak. Onlar için daha ilerisi zordur. Çünkü hayatlarının yarısını harcayarak en fazla kapıdan içeriye girmişlerdir. Daha ilerisi mantıken gittikçe zorlaşacaktır. Ve hayat bitmiştir, takat kalmamıştır.

Dışarıdan içeriye baktığımızdaki manzara bu, peki ya içeriden dışarıya bakarsak sizce ne görürüz?

> İçeriden dışarısı gözükmez. Camlar buğulu ve kirlidir.

Güzel bir örnek aklıma geldi, insanlar diyor ya farklı bir gezegende yeni bir yaşam formu(uzaylı) diye. Birader; ne ara evreni sahiplendinizde, dünyayı merkez yaptınızda bu kadar kendini bilmezce konuşabiliyorsunuz? Afedersiniz de hayırdır? Sen nesin? İnsanın aptal böbürü yine, zannediyor ya hani asil kendini.

Dünya yönetiminde de sistem bu şekilde işte. Kimisi doğuştan senin ömrünün yetmeyeceği fırsatlara sahip olurken kimisi sokakta yatıyor. Biz elektronikte hesap yaparken başlangıç koşullarını genelde sıfır alırız. Ama pratikte başlangıç koşulunuda düşünmeden hesap yapamayız. He işte bunu düşünmeden hesap yapmak ne ise empati kurmadan konuşmakta bu işte. Kısaca buna at gözlülük tabiri de oturuyor galiba. Şimdi burada bir tanım daha geliyor. Demokrasi denen adaletsiz ama aptal insanlık için en ideal yönetim biçimide aslında bu çemberin ta kendisi oluyor.

Değişik. Çok değişik. Dünyanın bu şekilde olmasına mana veremiyorum. Yoksa bu cümleyi kurarak bende mi dünyayı yüceltmiş, merkez yapmış oluyorum? Acaba çemberliler, çembersizleri görebilecek mi? Çembersizler de kendilerinin de daha büyük bir çemberin içinde olduklarını düşünecekler mi? Buna istinaden daha küçük çemberin içinde olmayan çembersizlerde, daha küçük çemberin içinde olanlarında daha küçük çembere göre çembersiz olacaklarını düşünenbilecekler mi?

Madem büyük resmi az çok farkettik; buradan sonuç olarak ne çıkarabiliriz?

1- Kendini küçük görme
2- Kendini büyük görme

Bu ikisinin ortası galiba sabır ve şükür oluyor.

04.04.2018
Erkan ÇAVUŞ