Bir taşla iki kuş

Yeni birşey öğrenmenin verdiği heyecan, hayatınızda diğer yolunda gitmeyen ya da haz duyulmayan işleride düzenliyor. Bunu yeni farkettim. Buna bir taşla iki kuş vurmak deniyor aslında. Yeni birşey öğrenmenin heyecanı nasıl diğer işleri düzenlemede bir katkı sağlıyor onu düşüneceğim bu yazımda.

İlk olarak aklıma, öğrenilen yeni şeyin sosyal anlamda kazandıracağı yeni statü geliyor. Bir diğeri ise öğrenilen yeni şeyin önceden hedeflendiği ve hedefe ulaşmanın verdiği enerji.
Nasıl bir düzenleyici etkeni var ki bu enerjinin ya da statünün? Aslında enerji altında bu ikisini birleştirebiliriz. Sonuçta statüde insana enerji veren bir olgudur. Bu iyi enerji galiba mutluluk hormonu salgılıyor insan vücudunda, bir tatlı yerkenki mutluluk gibi. Bu mutluluk, hayatınızda tıkandığınız ve de köşeye sıkışıp pes etmeye yüz tuttuklarınız için sil baştan yeniden güç sağlıyor. Yani tamam pes ettiniz, olabilir fakat bunun bir problem olmadığı gerçeği ve sıfırdan başlama, adım adım ilerleme tavsiyesini ve kilit sözcüğü "haydi" yi fısıldıyor kulağınıza... Ve şunuda söylemekte yarar var, salgılanan bu enerji odağınızı iki kat arttırıyor. Gizemli bir güç!

Yani mutluluk nefes alıp vermek kadar mühim bir konu. Bu düşüncelerimi kendinizde de gözlemleyebilirsiniz. Mutlu olduğunuz anda beyniniz nasıl keşfedilmemiş yerler için alt yapı oluşturuyor, harekete geçmek için vücudunuz nasılda enerjileniyor fark etmek zor değil. Bunun böyle olduğunu kendinizde fark ettikten sonra mutlukuğunuza daha çok önem vereceksiniz, emin olun. Çünkü bir taşla iki kuş vurmak cennetten çıkma hediye gibi birşey. Kimin hoşuna gitmezki?

Tabi bu öğreneceğiniz yeni şey kısa vadede biraz bedel ödemeyi gerektirebilir. Ama 1'e 2 oranını görüp bu bedeli yoksayabilirsiniz. Bu durum yaşam piramidinizin 3. ve üstü katlarında daha sağlıklı olacaktır. Güvenlik ve temel barınma ihtiyaçlarınızdan sonra bir koyup iki almak yaşam kalitenizi arttıracak ve bu bileşik bir şekilde devam edecektir. Bir laf vardır; "Para parayı çeker." diye. Bu da böyle birşey.

Umarım piramidinizin 3. katmanındasınızdır. Daha alt katmanlar için bu biraz kumar olabilir.

Erkan ÇAVUŞ
17.10.2019