Belirsizlik yasası

Belirsizlik, beklemek, zaman. Görünürde hepsi bir bütün gibi. Bunlardan kopmanız demek hayatınızın sona ermiş olması demek. İnsan doğası gereği hareketi benimser. Sabit durmak, stabil olmak uzun vadede insana zarar verir. Bir düşünün; sıkıntıda olduğunuzda özleminiz stabil hayata doğru kayıyor değil mi? Hayatınız o özlemini duyduğunuz stabilliğe ulaştığında ise kendinizi boşlukta hissediyorsunuz. Bu yüzden belirsizlik çok büyük bir önem taşıyor insan için. Belirsizlik bekletir, beklemek zamanı hissetmektir. Belirsizlik yaşadığımız zamanlarda fiziksel olarak sıkılırcasına canınız yanar. Bu durum ne kadar istenmeyen bir durum olsa da uzun vadede insanı ayakta tutan, zamanı saydıran, anı yaşatan bir olgudur.

Bir şeyin sonucunu bilmek, insanın üzerine beton dökülmesi demektir. Kıpırdayamaz, heyecan duyamaz, nefes alamaz. Omurgadan bahsettik değil mi az önce, işte tamda bu beton, omurgayı etkisiz kılar. İnsanın fıtratını engeller. Evrenin yasasını ihlal etmektir belirsizliğin ortadan kalkması. O zaman şöyle düşünmek yanlış olmayacaktır; bu bir evren yasası ise, insanın, içinde bulunduğu bir olgu ise, o belirsizliğin; bilinmezliğinin acısını da, zevkini de, bilerek, hissederek yaşamak gerekir. Arkanıza yaslanıp beklemekten başka bir çareniz yoksa, o bekleme zamanının her şeyiyle tadını çıkarmak gerekir. Çünkü yapacak başka hiçbir şeyimiz yok. İşte size görünmez bir stabil durum.

İnsan her halükarda belirsizliğe doğru koşuyor. Belli ki içten içe hoşlanıyor bu durumdan. Sonsuzluğu hissettiriyor belki de bu belirsizlik ona. Böyle olmasa öleceğini unutur mu hiç? Öleceğini bildiği yerde insan neden kendini yıpratacak işler için uğraşsın ki? Tam burada tezimin doğru olduğunu örnekledim galiba.

Belirsizliğin bir diğer anlamıda ümit değil midir? Belirsizliğin olmadığı yerde ümitten söz edilebilir mi? Yani zamandan, yaşamdan... Belirsizlikten hoşlamıyor gibi yaparız ama sürprizler ayaklarımızı yerden keser. Tabi burası dünya ve insanlık aptal. Yaşam, alternatif iniş çıkışlar ile dolu. Yaşadıklarımız, zamanda belirli ama sonuçta belirsiz.

Sonuç olarak belirsizlik; hayatın bir parçası, bir omurgası, insani duyguların yeşermesi için zorunlu olan bir gereksinimdir. Her ne kadar hoşlanmasakta bu durumdan, olayı bütünden görüp olayları o şekilde yorumlamak, irdelemek gerekli. Stabil hayat için çabalamak gereksizdir çünkü belirsizlik, zaten uzun vadede bakıldığında stabiliyeti temsil eder. Hastalık zannettiğimiz belirsizliğin şifasıda içinden çıktı bakın.

Belirsizliğin tadını çıkartın.

22.05.2018
Erkan ÇAVUŞ