Başarının eşiği

Kendi hayatıma istianen bu eşik hakkında düşünce ve yorumlarıma yer vermek istiyorum bu yazımda. Bu eşik diğer bir adı ile kırılma noktası, her şeyin belirlendiği bir eşik. Bu eşikten önce çeşitli zorluklar ile karşılaşmak olasıdır. Hatta öyle zorluklar ki, bu eşiğe gelmeden önce bütün enerjinizi alıp götürür. Siz yılmazsınız kalkarsınız her seferinde. Çünkü bir hayaliniz vardır ve bu hayalinizin gerçekleşmesi sizin için hayat suyu kaynağıdır. Çok uçuk olamamakla beraber şöyle bir örnekte verebilirim; “Çölde su arama ümidinizi kaybetmemek”.

Yeri geldiğinde öyle bir zorluk gelir ki karşınıza, tamam dersiniz son nokta burası. Başlangıçtaki heyecanınızın bittiğini zannedersiniz. Bir an uzaklaşmak istersiniz hedefinizden, hayalinizden. Aradan biraz zaman geçmiş, bir bakmışsınız ki yeniden yeşermiş heyecanınızın tohumları. Tamam başlangıç kadar ihtişamlı bir yeşerme değildir bu yeşerme ama oradaki yeşillik ümidinizi kaybettirmez. Bu durum bahsettiğim eşik değildir. Bu zorluk, heyecanın verdiği yorgunluğun zaman içinde sizde oluşturduğu dikkatsizlik nedeniyle moralinizi bozan bir zorluktur. Dinlenildiğinde tekrar kendinizi bulabilirsiniz, bu gibi tepe zorluklarda.

Şimdi geldik eşiğimize, bu eşik öyle bir eşik ki, hayaliniz tamamen kurur. Vazgeçersiniz. Uğraşılan onca zamanı, emeği çöpe atacak kadar gözünüz kararır. “Başarısız oldum, ne haddime bu benim…” çoğaltabiliriz. Kendinize bir önceki cümlede tırnak içerisinde cümle ve benzerleri ile hitap edersiniz. Bu nedir biliyor musunuz? Hayalinizin, hedefinizin tamamen kurumasıdır. Hayat için gerekli olan, oksijenin, suyun ve uygun ortamın yok olması demektir. Diyeceksiniz; “bunlar yok olduktan sonra her şey bitmiştir. Daha ne tartışıyorsun ki?”. İnanın bana ne oluyor biliyor musunuz? Çölde, çiçek yetişiyor. O içinizdeki adanmışlık ile son bir refleks gösterdiğinizde bu hayatı durduran zorluk(eşik) aşılıyor. Son bir refleks; en baştaki heyecanınızı hatırlayıp, son kez yüklenmek hayalinize. Adanmışlık burada baş etken, ümidin ta kendisi. Öyle bir dünyadayız ki, kesinlikle ümidin kaybedilmemesi gerekiyor. Olaylar zaman içerisinde o kadar çok şekilleniyor ki, olmaz dediğiniz şeyler oluyor, olur dediğiniz şeyler olmuyor. Geçmişteki bazı şeyler hakkında halen daha o kadar çok şaşkınım ki, aklıma geldiğinde ümit depoluyorum gelecek hayallerim, hedeflerim için. Bu eşikten sonra başardığınızı, hedefinize ulaştığınızı gördüğünüzde ardınızda kalan o zorluklar yanınızda çarpan olarak kalıyor. Bu durumu bir kez yaşasam bu yazıyı yazma cüretine kesinlikle girmezdim.

Sonuç olarak; “Her şeyin bittiği yerde bir başlangıç vardır.” demek iddialı olmayacaktır. Evet çölde çiçek açacak, dün hayatın olmadığı yerde hayat başlayacak. Her şeyin bittiğini sandığınız noktada tekrar sıkıca sarılacaksınız hayalinize. O başarıya, hedefe, hayale ulaşacaksınız. O zirvedeki şerbetten tadacaksınız. Pes etmek yok. Hayalinizdeki güzelliği yaşayacaksınız.

Unutmayın; sizi yıkamayan(canın bedenden çıkması) zorluk güçlendirir.

21.04.2018

Erkan ÇAVUŞ